Węgorzewo
Węgorzewo to malownicze miasteczko położone nad jeziorem Węgorapa, połączonym kanałem Węgorzewskim z Jeziorem Mamry. Znają je chyba wszyscy żeglarze, gdyż to przeważnie tu rozpoczynają lub kończą swoje rejsy.
Początki Węgorzewa sięgają początków XIV w, kiedy to Krzyżacy wybudowali tu drewniany zamek, który niestety został spalony w czasie najazdu Litwinów.
Pod koniec XIV w nieopodal, na rzecznej wyspie okalonej wodami Węgorapy Krzyżacy wzniosli zamek murowany - Angerbung (nazwa funkcjonowała do 1945, choć Mazurzy stosowali nazwę Węgobork).
W odległości około 800 m od zamku powstała nowa osada nazwana Gieratową Wolą, potem Nową Wolą, która końca XVI w. rozrosła się aż po rzekę Jarkę. Miasto szybko się rozwijało dzięki kolonizacji polskiej osadników z Mazowsza.
Angergung był trapiony licznymi klęskami żywiołowymi:pożarami za względu na ścisłą drewnianą zabudowę oraz epidemiami ze względu na brak higieny (min. dżumą, na którą w latach 1709-1711 zmarło ponad tysiąc osób). Przeszedł tu także w styczniu 1818 r. huragan, który w 8 h zniszczył lasy i mnóstwo domków.
Po spowolnieniu rozwoju miasta w XIX r. na skutek wyniszczających wojen napoleońskich, późne połączenie miasta liniami kolejowymi. Rozkwit nastąpił dopiero po I wojnie światowej dzięki turystyce.
Do dziś Węgorzewo (nazwa funkcjonuje od 1945 r.) jest pięknym, bardzo malowniczym miastem, które rokrocznie odwiedza mnóstwo turystów. Czyste jeziora, pomyślne wiatry, wspaniałe atrakcje, zróżnicowana oferta hotelarzy, pyszne jedzenie przyciąga gości z całego kraju i z zagranicy.