Węgorzewo

 

Węgorzewo to malownicze miasteczko położone nad jeziorem Węgorapa, połączonym kanałem Węgorzewskim z Jeziorem Mamry. Znają je chyba wszyscy żeglarze, gdyż to przeważnie tu rozpoczynają lub kończą swoje rejsy. 
Początki Węgorzewa sięgają początków XIV w, kiedy to Krzyżacy wybudowali tu drewniany zamek, który niestety został spalony  w czasie najazdu Litwinów.
Pod koniec XIV w nieopodal, na rzecznej wyspie okalonej wodami Węgorapy Krzyżacy wzniosli zamek murowany - Angerbung (nazwa funkcjonowała do 1945, choć Mazurzy stosowali nazwę Węgobork).
W odległości około 800 m od zamku powstała nowa osada nazwana Gieratową Wolą, potem Nową Wolą, która końca XVI w. rozrosła się aż po rzekę Jarkę. Miasto szybko się rozwijało dzięki kolonizacji polskiej osadników z Mazowsza. 
Angergung był trapiony licznymi klęskami żywiołowymi:pożarami za względu na ścisłą drewnianą zabudowę oraz epidemiami ze względu na brak higieny (min. dżumą, na którą w latach 1709-1711 zmarło ponad tysiąc osób). Przeszedł tu także w styczniu 1818 r. huragan, który w 8 h zniszczył lasy i mnóstwo domków.
Po spowolnieniu rozwoju miasta w XIX r. na skutek wyniszczających wojen napoleońskich, późne połączenie miasta liniami kolejowymi. Rozkwit nastąpił dopiero po I wojnie światowej dzięki turystyce. 
Do dziś Węgorzewo (nazwa funkcjonuje od 1945 r.) jest pięknym, bardzo malowniczym miastem, które rokrocznie odwiedza mnóstwo turystów. Czyste jeziora, pomyślne wiatry, wspaniałe atrakcje, zróżnicowana oferta hotelarzy, pyszne jedzenie przyciąga gości z całego kraju i z zagranicy.

Wybierasz się tu na urlop?

Zamów usługę informacji SMS o wydarzeniach w tej okolicy na czas Twojego urlopu:

Aby uaktywnić usługę informacji, wyślij SMS o treści

Koszt SMS to 6,15 PLN brutto.
Otrzymasz potwierdzenie o uruchomieniu usługi na Twój telefon.
Usługa aktywacji SMS dostępna jest w sieciach T-Mobile, Orange, Plus GSM i Play. Usługę aktywacji dostarcza i obsługuje system Dotpay.

od
na
dni
Dodaj nowy obiekt

Regiony

Okolice Morąga

Bogaczewo Kretowiny Morąg

Zalew Wiślany i okolice Elbląga

Braniewo Frombork Kadyny Elbląg

Okolice Iławy

Iława Rybno

Okolice Mrągowa

Święta Lipka Sorkwity Mrągowo

Okolice Ełku

Olecko Ełk

Kraina Węgorapy

Gołdap Węgorzewo

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Krutyń Ryn Ruciane - Nida Giżycko Mikołajki

Okolice Olsztyna

Lidzbark Warmiński Szczytno Olsztynek Ostróda Olsztyn

Porównywarka

Mój notes

Ta strona używa ciasteczek (Cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.
Tak, rozumiem.