Iława Miasto położone nad południowym krańcem jeziora Jeziorak oraz nad rzeką Iławką. Ośrodek wypoczynkowy, sportowy i turystyczny na terenie Zielonych Płuc Polski.
Miasto lokuje się na trzeciej pozycji co do wielkości wg powierzchni w woj. warmińsko-mazurskim oraz piątym co do liczby mieszkańców. Iława i okolice leżą na pofałdowanych terenach morenowych i sandrowych, wyróżniających się urozmaiconymi formami rzeźby. W obrębie miasta, na jeziorze Jeziorak znajduje się duża wyspa Wielka Żuława z reliktami staropruskiego grodu. W okolicach miasta, na terenach sandrowych, znajdują się jeziora, głównie rynnowe, otoczone znacznymi kompleksami leśnymi.W samej Iławie oprócz wspomnianego Jezioraka jest jeszcze kilkanaście mniejszych jezior (m.in. Mały Jeziorak, Iławskie, Dół). Malowniczo położone jeziora i rzeki Pojezierza Iławskiego tworzą wraz z Kanałem Elbląskim szeroki system żeglugi śródlądowej, łączącej okoliczne zbiorniki wodne. Kanał ten umożliwia dopłynięcie z Iławy aż do Morza Bałtyckiego.
W okolicy Iławy znajduje się liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody min: Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, posiadający status "Zielonych Płuc Polski", rezerwat przyrody Czerwica, rezerwat przyrody Jezioro Gaudy, rezerwat przyrody Jezioro Jasne (przejrzystość wody do 15 m), rezerwat przyrody Jezioro Karaś, rezerwat przyrody chroniony Konwencją Ramsarską, rezerwat przyrody Jezioro Iłgi, Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich, Rezerwat przyrody Jezioro Francuskie, rezerwat przyrody Rzeka Drwęca.
Podczas ostatniej wojny (a raczej tuż po niej, po wkroczeniu Rosjan) większość zabytków ówczesnej Iławy została zniszczona. Spośród zachowanych na uwagę turystów zasługują:
mury miejskie, Gotycki Kościół Przemienienia Pańskiego z lat 1317-1325, zabytkowy młyn wodny na rzece Iławce, budynek dworca głównego, ratusz, trzy wieże ciśnień oraz 4 barokowe rzeźby: Jowisz, Junona, Meduza i Herkules z 1. połowy XVIII w.
żródło:wikipedia
Zamów usługę informacji SMS o wydarzeniach w tej okolicy na czas Twojego urlopu: