Mikołajki

 

Mikołajki ściągają do siebie turystów nie tylko z całej Polski, ale i świata. W sezonie żeglarskim stają się stolicą polskiego żeglarstwa. Przy pomostach mnóstwo tu rozmaitych łodzi, z okolicznych barów, restauracji oraz knajpek słychać muzykę szanty, dookoła unosi się zapach smażonych sielaw prosto z patelni.
Mikołajki leżą nad jeziorem Mikołajskim oraz jeziorem Tałty, sąsiadują z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym. Kto wybiera się na Mazury koniecznie musi zakotwiczyć w urokliwych Mikołajkach, przepłynąć się statkiem po jeziorze, obejrzeć na rynku rybę w koronie - Króla Sielaw, o którym opowiada XVI w. Legenda o Mikołajkach:
 
... dawno, dawno temu wodami mazurskich jezior władał Król Sielaw - ogromna ryba w złotej koronie na głowie, najsilniejszy i najsprytniejszy ze wszystkich stworzeń wodnych. Gdy rozpoczął się napływ rzeszy osadników na te tereny, na jeziorach zaroiło się od wielkich łodzi rybackich, których sieci wyciągały z toni ogromne ilości ryb. I wtedy to bogowie pruscy wezwali do siebie Króla Sielaw i nakazali mu, aby zahamował nienasyconą chciwość ludzi. Król wypłynął na jeziora i rozpoczął swoją wojnę z rybakami. Wywracał łodzie, rozrywał sieci, aż przestraszeni rybacy zaprzestali wypływania na połowy. Nastały ciężkie czasy dla mieszkańców Mikołajek.
 
Głód zaczął zaglądać do ich domów, a wielu rybaków poszło szukać zajęcia tam, gdzie nie sięgała władza sielawowego króla. Wtedy to żona jednego z nich przypomniała sobie o starym , pruskim zwyczaju składania ofiar dla przebłagania bogów. Gdy w ciemną pochmurną noc w głębi puszczy złożyła ofiarę, na moment rozproszyły się chmury, a blask księżyca padł na kamień ofiarny, gdzie błysnęło małe żelazne kółko. Kobieta chwyciła je, zaniosła do domu i oddała mężowi. Mąż, który poza rybactwem parał się także kowalstwem, zabrał się zaraz do pracy . Przez długie tygodnie w tajemnicy wykuwał w swojej kuźni ogromna sieć z żelaznych kół.
 
Gdy zakończył dzieło, wraz z synami wypłynął na jezioro i zarzucił sieć. Po paru chwilach woda rozkołysała się, białe bryzgi piany uniosły się wkoło - w sieci szamotała się ogromna, srebrna ryba z koroną na głowie. Ludzkim głosem poprosiła rybaka, by darował jej życie, a w zamian za to sieci napełnią się rybami, jak nigdy dotąd. Rybak zamocował sieć z Królem Sielaw na mieliźnie i wyruszył na połów. Sieci rzeczywiście napełniły się, a sprytny rybak przypłynął do Mikołajek i sprzedał cały połów, otrzymując za każdą rybę srebrną monetę.. Następnego dnia zrobił to samo. Wieczorem rozochocony, z mieszkiem pełnym monet, poszedł do karczmy, gdzie przy piwie rozwiązał mu się język i wyjawił swoją tajemnicę...
 
Nazajutrz, gdy tylko wzeszło słońce na jezioro wypłynęły wszystkie mikołajskie łodzie i skierowały się na Śniardwy. Tam rybacy znaleźli mieliznę, a na niej Króla Sielaw. Przyciągnęli go do Mikołajek i zaczęli się zastanawiać, co zrobić ze zdobyczą. Wówczas Król odezwał się ponownie ludzkim głosem, prosząc ich o darowanie życia i obiecując już na zawsze obfite połowy w swoim królestwie. Rybacy po naradzie postanowili darować życie władcy jezior, ale aby mieć go zawsze na oku, przytwierdzili go żelaznym łańcuchem do przęsła mostu...

Wybierasz się tu na urlop?

Zamów usługę informacji SMS o wydarzeniach w tej okolicy na czas Twojego urlopu:

Aby uaktywnić usługę informacji, wyślij SMS o treści

Koszt SMS to 6,15 PLN brutto.
Otrzymasz potwierdzenie o uruchomieniu usługi na Twój telefon.
Usługa aktywacji SMS dostępna jest w sieciach T-Mobile, Orange, Plus GSM i Play. Usługę aktywacji dostarcza i obsługuje system Dotpay.

od
na
dni
Dodaj nowy obiekt

Regiony

Okolice Morąga

Bogaczewo Kretowiny Morąg

Zalew Wiślany i okolice Elbląga

Braniewo Frombork Kadyny Elbląg

Okolice Iławy

Iława Rybno

Okolice Mrągowa

Święta Lipka Sorkwity Mrągowo

Okolice Ełku

Olecko Ełk

Kraina Węgorapy

Gołdap Węgorzewo

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Krutyń Ryn Ruciane - Nida Giżycko Mikołajki

Okolice Olsztyna

Lidzbark Warmiński Szczytno Olsztynek Ostróda Olsztyn

Porównywarka

Mój notes

Ta strona używa ciasteczek (Cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.
Tak, rozumiem.