Kąpielisko w Żurominie - kolejne podejście05.05.2018

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. W gminie Żuromin po raz kolejny wraca temat kąpieliska w Brudnicach. Czy mieszkańcy tej gminy będą mogli pływać we Wkrze bez konsekwencji? Teraz grozi za to mandat.

Plaża nad rzeką Wkrą od lat przyciąga w ciepłe, letnie dni amatorów słońca. Niestety, niemalże od zawsze korzystanie z kąpieliska jest nielegalne. Mimo to, każdego roku plażowiczów nie brakuje.
Kilka dni temu do Urzędu Gminy i Miasta w Żurominie przyjechali przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Działowa. Burmistrz Aneta Goliat wraz z ze swoim zastępcą Michałem Bodenszacem są po pierwszych konsultacjach w tej sprawie.
Wszystko wskazuje na to, iż najbliższe wakacje będziemy mogli bezpiecznie korzystać z kąpieliska w Brudnicach. Oczywiście zawsze musi znaleźć się jakieś "ale". Po pierwsze, aby pilotażowy program ruszył, gmina musi spełnić wiele warunków technicznych (m.in. odpowiedni sprzęt). Szczegółowe wytyczne magistrat otrzyma lada dzień. Nad wymienionymi przez WOPR warunkami będzie czuwał wydział infrastruktury i budownictwa.
Poza tym ważna jest również jakość wody. Pierwsze próbki zostały już poddane analizie przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Żurominie. Wyniki powinny być dostępne już po weekendzie majowym.
Program, o którym rozmawialiśmy z burmistrz Anetą Goliat miałby polegać na tym, aby w każdy weekend plaża w Brudnicach była strzeżona przez minimum dwóch wykwalifikowanych ratowników wodnych.
- "Chcemy złożyć wniosek do PRO o dofinansowanie na zagospodarowanie terenu nad rzeką Wkrą, między innymi tego kąpieliska" - mówi burmistrz Gminy i Miasta Żuromin. Oczywiście poza dotacją unijną samorząd gminny na ten cel ma również zabezpieczone środki własne. Wyniki dotacji będą znane najwcześniej na jesieni, dlatego magistrat musi rozpocząć pracę na własny rachunek.
Ponadto teren plaży ma zostać nieco przebudowany. Tak jak dawniej ma tam powstać boisko do gry w piłkę plażową. Do współpracy w projekcie dołączyli się również pracownicy kompleksu sportowego "Orlik", którzy podczas weekendów będą służyli swoją pomocą na brudnickiej plaży.Poczekajmy na wyniki Sanepidu oraz wytyczne WOPR-u.

Paula Borkowska

źródło: http://kurierzurominski.pl/509686,KAPIELISKO-KOLEJNE-PODEJSCIE.html

powrót do archiwum
Dodaj nowy obiekt

Regiony

Okolice Morąga

Bogaczewo Kretowiny Morąg

Zalew Wiślany i okolice Elbląga

Braniewo Frombork Kadyny Elbląg

Okolice Iławy

Iława Rybno

Okolice Mrągowa

Święta Lipka Sorkwity Mrągowo

Okolice Ełku

Olecko Ełk

Kraina Węgorapy

Gołdap Węgorzewo

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Krutyń Ryn Ruciane - Nida Giżycko Mikołajki

Okolice Olsztyna

Lidzbark Warmiński Szczytno Olsztynek Ostróda Olsztyn

Porównywarka

Mój notes

Ta strona używa ciasteczek (Cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.
Tak, rozumiem.