10 najlepszych plaż w Olsztynie, część 204.05.2018

Druga część naszego zestawienia najlepszych plaż na terenie Olsztyna! gorąco liczymy, że ta lektura zachęci Was do odwiedzenia któregoś z tych miejsc.

To, że na terenie granic administracyjnych Olsztyna leży wiele jezior nikomu nie trzeba przypominać. To jest jeden z głównych powodów, dla którego tak chętnie tam wracamy, a ci którzy mają przyjemność mieszkać w samym Olsztynie lub okolicach szczycą się takimi warunkami. Łącznie wszystkie jeziora na terenie Olsztyna zajmują 725 ha, co jest równe prawie 9% powierzchni całego miasta! W zachodniej części Olsztyna jeziorność wynosi aż 40%!


Miejsce 7: Plaża przy skarpie - jezioro Skanda

 

Niegdyś jedna z naszych ulubionych plaż, jeszcze kilkanaście lat temu było tam wygodne molo i całkiem przyjemne zejście do wody. Dziś mola nie ma, woda nadal nie najgorsza. Atutem jest piękna, piaszczysta stroma skarpa (dawne wyrobisko), porośnięta na górze gęstym lasem, wada - to brak ratowników i zaplecza gastronomicznego.

 

fot. Wojciech Krom

fot. Wojciech Krom

 

Miejsce 6: Plaża UWM - jezioro Kortowskie

Łagodny spadek dna, szybko nagrzewająca się woda, sporo miejsca do plażowania (trawa), bliskość miasteczka akademickiego (zakupy). Jezioro Kortowskie jako pierwsze na świecie poddano eksperymentalnej metodzie rekultywacji (powszechnie znanej jako eksperyment kortowski). Dzięki cyklicznemu stosowaniu tego zabiegu od 1956 r. do dzisiaj, stosunkowo niewielkim kosztem udało się w dużym stopniu oczyścić wody akwenu.

 

fot. Wojciech Krom

fot. Wojciech Krom

 

Miejsce 5: Plaża w lesie - jezioro Tyrsko (Żbik)

Najpiękniejsze wspomnienie dzieciństwa - idealnie czysta woda, raki łowione nocą przy latarce. Żbik dalej piękny, choć mocno ucywilizowany, woda nieco zmętniała. Plaża stosunkowo mało uczęszczana ze względu na utrudniony dojazd. Samochód trzeba pozostawić na pobliskim osiedlu (bez ogólnodostępnego parkingu) i przejść ok. 500 metrów pieszo przez las. Dzięki przejrzystej wodzie (zaliczanej do drugiej klasy czystości), Tyrsko jest doskonałym miejscem dla miłośników nurkowania. Można polecić je także wędkarzom, przede wszystkim zasadzającym się na ryby drapieżne, jak szczupak czy okoń.

fot. Wojciech Krom

fot. Wojciech Krom

 

powrót do archiwum
Dodaj nowy obiekt

Regiony

Okolice Morąga

Bogaczewo Kretowiny Morąg

Zalew Wiślany i okolice Elbląga

Braniewo Frombork Kadyny Elbląg

Okolice Iławy

Iława Rybno

Okolice Mrągowa

Święta Lipka Sorkwity Mrągowo

Okolice Ełku

Olecko Ełk

Kraina Węgorapy

Gołdap Węgorzewo

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Krutyń Ryn Ruciane - Nida Giżycko Mikołajki

Okolice Olsztyna

Lidzbark Warmiński Szczytno Olsztynek Ostróda Olsztyn

Porównywarka

Mój notes

Ta strona używa ciasteczek (Cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.
Tak, rozumiem.