Z serii: Kilka słów o... Giżycku24.09.2018

Położone na głównym szlaku mazurskim zabytkowe miasto skutecznie rywalizuje z Mikołajkami o miano nieoficjalnej stolicy Krainy Wielkich Jezior. I ma kilka solidnych asów w rękawie – choćby fakt, że żadna inna gmina w Polsce nie ma na swoim terenie tyle wody. Jeziora zajmują bowiem blisko 12% ogólnej powierzchni terenu. A trzy z nich – Niegocin, Kisajno oraz Tajty – to turystyczna pierwsza liga. Nie sposób więc być tutaj i nie wypłynąć choć raz na głęboką wodę. Czy to na jachcie, czy na statku legendarnej „białej żeglugi”. Widoki z pewnością będą piękne, a wrażenia niezapomniane.

 

Szczególnie jeśli na trasie rejsu znajdzie się łączący jeziora Kisajno i Niegocin Kanał Łuczański, który sam w sobie jest nie lada atrakcją. Nie tylko przebiega w sąsiedztwie średniowiecznego Zamku Krzyżackiego (przekształconego obecnie w luksusowy hotel St. Bruno****), ale też przecina go jedyny w Europie most obrotowy. To unikalna konstrukcja, zaprojektowana w ten sposób, by ważące 100 ton przęsło mogła obrócić jedna osoba. Na tym jednak nie kończą się bynajmniej giżyckie atrakcje. Koniecznie trzeba również odwiedzić XIX-wieczną, zbudowaną na planie gwiazdy Twierdzę Boyen, przespacerować się pomostami Ekomariny (czyli największego portu na Mazurach), a także wspiąć się na taras widokowy na szczycie dawnej wieży ciśnień.

powrót do archiwum
Dodaj nowy obiekt

Regiony

Okolice Morąga

Bogaczewo Kretowiny Morąg

Zalew Wiślany i okolice Elbląga

Braniewo Frombork Kadyny Elbląg

Okolice Iławy

Iława Rybno

Okolice Mrągowa

Święta Lipka Sorkwity Mrągowo

Okolice Ełku

Olecko Ełk

Kraina Węgorapy

Gołdap Węgorzewo

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Krutyń Ryn Ruciane - Nida Giżycko Mikołajki

Okolice Olsztyna

Lidzbark Warmiński Szczytno Olsztynek Ostróda Olsztyn

Porównywarka

Mój notes

Ta strona używa ciasteczek (Cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.
Tak, rozumiem.